Виховання людяності –проблема сучасності
Педагогіка кордоцентризму В. О. Сухомлинського
У морально-етичній площині сучасного динамічного суспільства чимало проблем пов'язано зі стрімким, напруженим стилем життя: руйнуються усталені, традиційні взаємини, морально-етичні принципи. Спостерігається певна суперечність між формальним проголошенням людини найвищою цінністю суспільства та реальним, далеко не гуманним, ставленням суспільства до неї і самих людей одне до одного. Тож сьогодні першочерговим завданням кожного педагога є виховання людяності, високих моральних рис, гуманності юної особистості, яка творитиме майбутнє. Про це читайте у статті.
Кордоцентризм — філософія серця Наші почуття і помисли проявляються в діях, і саме за діями про них і судять. Давня мудрість стверджує: у людині поєднуються розум, серце і воля. Життя розуму дає їй інтелект, життя серця — емоції, життя волі — дії, вчинки.
Так звана філософія серця — кордоцентризм (від лат. согбіз — серце) — це світоглядна парадигма класичної української філософії, обґрунтована свого часу Григорієм Сковородою, розвинута в афективному кордоцентризмі Тараса Шевченка і Пантелеймона Куліша і практично втілена у виховній педагогіці серця Василя Сухомлинського.
Виразник ідей гуманізму і просвітництва Григорій Сковорода визначав філософію як любов до мудрості, що "...скеровує усе коло діл своїх до тієї мети, щоб дати життя духу нашому, благородство серцю, світлість думкам, як голові всього. Коли дух веселий, думки спокійні, серце мирне — то й усе світле, щасливе, блаженне".
За філософією Г. Сковороди, серце — найважливіший осередок психіки. "Всяк є тим, чим є серце в нім. Вовче серце є щирий вовк, хоча лице й не вовче..." — вважав мандрівний філософ.
Г. Сковорода добре знав "серця" різних типів людей свого часу. З обуренням викривав хабарників, грабіжників, лицемірів, розпусників.
У вченні кордоцентризму емоційне, чуттєве начало переважає над раціональним. Під сердечністю розуміють почуття, любов до людей, емпатію. Хоч сам Г. Сковорода у своєму кордоцентризмі був не зовсім послідовним, оскільки ототожнював розум і серце, стверджуючи: "Думка є головною нашою точкою і середньою. А тому-то вона часто й серцем називається".
"Роби те, до чого народжений"
Кордоцентризм об'єднує багато філософських і педагогічних ідей. Головна з них — положення про те, що людина народжується двічі: фізично — від матері і духовно — від соціуму та його цінностей.
Серцевиною кордоцентризму є етико-моральне вчення про людину, її щастя та шляхи його досягнення, про благо, добро і зло, сенс життя. Досягти щастя можливо лише у праці за покликанням. "Роби те, до чого народжений", — учив Г. Сковорода. Мірилом моральності людини він вважав совість, а моральні чесноти її, — переконував він, — виростають насамперед з любові до інших людей, а також з праці, яка дає їм користь.
Духовно-філософська доктрина кордоцентризму Сковороди дістала своє відображення в його літературних творах — байках, притчах, афоризмах, філософських трактатах. У метафоричній, образній формі автор розглядає в них проблеми людської моралі та етики ("Орел і Черепаха", "Бджола і Шершень", "Вбогий Жайворонок" та ін.).
Ідеї кордоцентризму творчо розвинув у своїй гуманістичній педагогіці В. О. Сухомлинський, про що свідчать навіть назви кордоцентричного спрямування багатьох його праць, а саме: "Серце віддаю дітям", "Народження громадянина" (як друге, соціальне народження), "Педагогіка серця", "Як любити дітей" та ін.
Джерелом педагогіки Сухомлинського, як і вчення Сковороди, була українська народна педагогіка зі світом її духовних цінностей, моральних чеснот, сімейно-родинних традицій, багатством духовної культури. Зрозуміти людину поза аналізом її внутрішнього, душевного і духовного, світу неможливо. Центром "внутрішнього" єства людини, її особистості у вченні Сухомлинського є "серце" як символ її внутрішнього світу.
"Серце", за Сухомлинським, — осередок віри, любові, надії, рушійна сила всіх пізнавальних дій людини, її прагнень до гармонізації та налагодження взаємин з іншими людьми. Такий підхід свідчить про визнання видатним педагогом пріоритету емоційно-почуттєвого життя особистості, оскільки саме почуття — це явища найбільш внутрішні, найбільш суб'єктивні, найменше пов'язані з предметністю.
Українська душа, вважав Василь Олександрович, визначається своїм емоційно-почуттєвим характером, кордоцентричністю, інтуїтивізмом, особливим сердечним єднанням з природою. Достеменно відомо: саме природа була у мудрого педагога і об'єктом різнобічного пізнання, і засобом зміцнення та розвитку духовних і фізичних сил дитини, і школою морального зростання.
Щастя — будівля, споруджена власною працею рук і душі
Серцевина педагогіки В. Сухомлинського — моральне виховання особистості. Його мету він визначає досить співзвучно до кордоцентричних концептів Г. Сковороди, а саме — забезпечити кожній дитині щастя особистого духовного життя — і додає: щастя неможливе без повноти внутрішнього духовного світу, без радості праці й творчості, без переживання почуття власної гідності, честі, гордості.
У книжці "Батьківська педагогіка" є публікація "У чому щастя наших дітей", в якій Василь Олександрович пояснює: "щастя — це суто людське поняття, витвір самої людини, його неможливо ні передати, ні отримати в спадщину. Це — не чудова жар-птиця, яку можна просто зловити, а реальна будівля, яку треба спорудити тільки власною працею рук і душі". Василь Олександрович закликає батьків бути мудрими наставниками своїх дітей, розрізняти справжнє й споживацьке щастя, розуміти небезпеку "загодовування" дітей щастям, благами у готовому вигляді, бо ж це може призводити до нещастя.
"Нещастя починаються з неробства", — вважав великий педагог.
Саме тому в педагогіці В.О.Сухомлинського праця, олюднена, одухотворена прагненням дарувати добро й радість людям, така, що виховує культуру людських бажань, є могутньою виховною силою.
«На чортополосі не розквітне троянда»
Безмежне поле для докладання дитячої праці — створення малюком чогось доброго для людей, їхнього благополуччя. Праця стає справжнім творцем доброчинності особистості, коли в ній культивується ціннісне ставлення до людей і до самої себе. Першооснова цього — ставлення дітей до батьків. Воно може бути різним, залежно від того, чим воно зумовлене. Якщо дитина прагне тільки задовольняти власні потреби, в неї розвиваються споживацьке ставлення, підвищені вимоги до батьків і майже повністю відсутні вимоги до себе. Саме так зароджуються лінощі, неробство, дармоїдство, безсердечність, байдужість, духовна порожнеча, егоїзм. "Ніякі чесноти, — переконує Сухомлинський, — не знайдуть місця в серці, жорстокому до своєї матері. На чортополосі не розквітне троянда".
Григорій Сковорода свого часу стверджував: моральний розвиток дитини має спиратися насамперед на її вдячність батькам. І Василь Сухомлинський також переконував, що коріння моральності закладається в сім'ї, що люди з кам'яним серцем найчастіше виростають саме в тих сім'ях, де батьки віддають дітям усе і не вимагають від них нічого. Діти, таким чином, стають бездушними споживачами радощів, навіть і не замислюючись про те, звідки та радість прийшла і якою ціною завойована. Так і з'являються паростки байдужості і безсердечності.
Праця — наймудріший вихователь
Помиляються батьки, які гадають, що найбільше щастя дитинства — безтурботність, втіха, радісне життя. Споживацьким радощам і безтурботності Сухомлинський протиставляє радість праці — радість створення матеріальних і духовних цінностей, працю душі.
Щоб дитина не стала тільки споживачем матеріальних та духовних благ, важливо змалечку прилучати, що є наймудрішим вихователем, Малюк має переконатися: саме в праці створюються всі життєві блага та пізнаються найважливіші життєві цінності: гідність, честь, совість, обов'язок, щастя. Коли дитина бачить результати своєї праці, вона усвідомлює себе творцем, переживає гордість за створення маленьких благ, насамперед для рідних і близьких людей — батька, матері, бабусі, дідуся, молодших братиків і сестричок.
Йдеться про формування шанобливого ставлення до праці людей, виховання вже в маленьких дітей переконання, що праця — це важка справа, яка за жодних умов не може бути легкою. І саме тому все, що здобувається власними силами, особливо цінується особистістю і викликає почуття гордості та самоцінності власного "Я".
Як же зробити звичайну побутову працю в сім'ї або в дошкільному навчальному закладі бажаною, цікавою, цінною з виховного погляду? Тут може допомогти гра — провідний вид діяльності дитини. Наприклад, удома можна пограти в "Трудову лотерею", перетворивши відповідальну роботу — прибирання, приготування їжі, прання, ходіння до магазину — на цікаву гру. Грають усі — й дорослі, й малі. Що випало, те й роби якісно, відповідально та отримуй приз, заробляй бонуси. У такій ситуації дитина, лишаючись дитиною, звільняється від ролі дитини, переймається відповідальністю, прагне працювати нарівні з усіма, докладаючи фізичних і моральних зусиль.
Олюднювати дитячі почуття На особливу увагу заслуговує ідея В. О. Сухомлинського про формування в дітей гуманістичної життєвої позиції — оптимістичного світосприймання, позитивного сприйняття себе та інших людей, виховання співчуття, співпереживання, бажання робити добрі справи. Дитяче серце, — вважав великий педагог, глибокий психолог, — чутливе до заклику творити красу й радість для людей, аби тільки за закликами була праця дитини, її душі і серця, створення добра для людей, яке повертається добром для власної душі.
Філософією доброти і людяності пройняті всі літературні твори талановитого педагога, звернені до дітей, спрямовані на те, щоб олюднювати дитячі почуття, думки, ставлення до людських цінностей. Так, в оповіданні "Іменини" як спонукання до роздумів звучить для маленьких читачів запитання матері до доньки: "Підлога буде чиста, а душа?"; "Хай я буду ваша, бабусю", — щиросердо звертається дівчинка до самотньої бабусі в однойменному оповіданні. "Радіє бабуся Марія. Дякує нам...",— думають діти з оповідання "Протоптали доріжку"; "Будемо переносити хату", — звертається до синів батько в оповіданні "Дуб під вікном". Про здатність дітей розуміти емоції та почуття найрідніших людей — матері, батька — співчувати, допомагати їм ідеться в оповіданнях: "Кому іти по дрова?", "Чому мама тепер плаче?", "Татусеві очі".
Гуманним має бути найближче середовище
Найбільше пройнята кордоцен- тричними думками "Батьківська педагогіка", в якій переконливо звучать гуманістичні мотиви у підходах до виховання дітей у сім'ї. Навіть назви публікацій вже самі по собі спонукають батьків замислитися: "Кому віддає тепло свого серця твій син?", "Чи знає серце твого сина радість піклування про дитину?", "Нехай увійде в серце твого сина краса праці", "Нехай живе в серцях наших синів краса пізнання світу", "Нехай буде у вашого сина добре серце", "Добре почуття — джерело людяності", "Нехай чистим і щедрим буде джерело в серці вашого сина". Тут викладено важливі педагогічні міркування для батьків і педагогів про те, що дитяча доброта не може бути знеособленою, знелюдненою, а серце малюка не може стати добрим, якщо немає чогось або когось — рослини, тварини, людини — в які він вкладатиме свої душевні сили.
В основу виховання людяності В. О. Сухомлинський ставить здорове моральне середовище і його вплив на молоде покоління. Дитина дуже рано засвоює систему взаємин у середовищі, де живе. Безпосередньо сприймаючи емоційну атмосферу в сім'ї, наслідуючи дорослих, вона переймає їхні ціннісні орієнтації, ставлення до людей, навколишнього світу в цілому. Від батьків залежить адекватність емоційних реакцій їхніх синів і доньок на контакт з людьми. Якщо в соціальному оточенні дитини панує атмосфера чесності, правдивості, людяності, турботи, ласки, доброти, то й діти — чуйні, добрі.
На жаль, у сучасному суспільстві дедалі частіше спостерігається негуманне, жорстоке ставлення до дітей — цієї, по суті, найменш захищеної категорії соціуму. Багато ще є бездомних дітей і таких, які навіть у рідній сім'ї почуваються нікому не потрібними. Ці дітлахи не знають звичайних людських радощів, лагідних обіймів, засинають з тривожними думками про недолюбленість і завдані образи. І в цьому їхня трагедія, моральне нещастя. Вони озлоблюються, зачерствівають серцем, і їхня особиста трагедія перетворюється на суспільну небезпеку морального нещастя молодого покоління.
Душевне спілкування — незамінне
Темпи сучасного життя досить динамічні, а батьки так заклопотані зароблянням матеріальних цінностей, що не мають часу, а почасти й бажання, для повноцінного спілкування з дітьми. А саме ж у ньому народжуються довіра та взаєморозуміння між рідними людьми. Як важливо не втратити цих можливостей у дошкіллі, щоб, ставши старшою, дитина не шукала собі інших слухачів і порадників, моральні позиції яких не завжди відповідають принципам людяності та гуманізму.
Про що запитують батьки своїх дітей, забираючи їх з дитсадка? Найчастіше про таке: "Що їли сьогодні?", "Чим займалися?". І майже не чуємо запитань: "Що тебе радувало в садку? Що засмутило? Що доброго ти сьогодні зробив? А інші, що гарне зробили? Хто тобі сьогодні подобався, а хто — ні? Чому? Вдалим чи ні був цей день для тебе?". А саме такого змісту запитання дуже важливі для розвитку в дітей рефлексії, здатності оцінювати себе та своє життя в соціумі з позицій партнерства та моральних норм.
Емоційно-особистісні контакти дитини з батьками дуже важливі для обох сторін. Дорослі, переймаючись проблемами дитинства, усвідомлюють їх важливість у соціальному становленні сина чи доньки. У дітей виникає довіра до дорослих, бажання поділитися своїми проблемами. Вони привчаються аналізувати свою поведінку і настрій, адекватно оцінюват37span s/spantyle=и себе.
Феномен "засушеного серця"
Нині в педагогіці дедалі частіше звучать думки про феномен "засушеного серця". "Втрата почуттів" значною мірою зумовлюється технологізацією життя, що не обминає і дитину. Так, наші малюки багато часу проводять біля телевізора, за комп'ютером, з мобільним телефоном. Це обмежує їхнє спілкування з дорослими та однолітками, блокує чуттєві канали, істотно обмежує можливості щодо збагачення емоційної сфери, набуття соціального марально-етичного досвіду. Досить помітний той факт, щов сучасних дітей недостатньо розвинені емпатійні почуття: вони стали менш чутливими до емоційного стану та почуттів інших людей, не вміють співчувати, співпереживати. Психологи характеризують емоційність як прояв стійких переживань людини (хвилювання, радості, горя, почуття захоплення, сорому, любові, ненависті тощо), як сталу властивість особистості. Психолог К. Ізард вважає емоції однією з ознак людяності, особливо здатність співпереживати чужим емоціям, проявляти емпатію. Це забезпечує варіативність поведінки людини, необхідну для її успішної взаємодії з навколишнім середовищем та для адаптації до його умов.
Дбаючи про соціальну адаптацію сучасної дитини, батьки і вихователі мають приділяти належну увагу такому психологічному феномену, як вихованню в дітей співчуття.
На запитання, чи варто дитині розповідати про людські страждання і горе, а тим більше демонструвати їх, Василь Олександрович Сухомлинський відповідав ствердно.
Він радив привертати увагу дітей до проблем старих, немічних, самотніх людей, інвалідів, викликати співчуття, бажання допомагати, полегшувати їхні страждання. Сучасні дослідження засвідчують, що в дітей часто відсутнє співчуття до дорослих людей. Вони схильніші проявляти його до тварин, малюків і до самих себе як до найбільш беззахисних, на їхню думку, слабких, істот. А дорослі, на їхню думку, не потребують допомоги.
Якщо дитина навчиться жаліти інших, вона
почуватиметься сильнішою та впевненішою
у правильності своїх моральних вчинків.
Замислимося над словами великого педагога і візьмемо їх для себе за правило: "Я глибоко переконаний, дорогі батьки і вчителі: людина починається з того, що вона бере близько до серця турботи і печалі, тривоги й хвилювання іншої людини, — казав він. — 3 того, що біль серця іншої людини стає болем її серця".
"...Пам'ятайте, дорогі батьки, що найпотрібніше вашому синові піклування про нього — це ваше піклування про те, щоб у його серце увійшли радості й печалі інших людей".
Василь Сухомлинський
Людяність — здатність до альтруїзму
У формуванні людяності велике значення має безкорисливість, здатність робити людям добро, дарувати їм радість. Людяністю Василь Олександрович називає здатність до альтруїзму. Звертаючись до батьків, він наголошує: якщо ваш син щось віддає іншій людині, він здобуває безцінне моральне багатство — людяність. І навпаки, коли дитина не вкладає хоч би крихту своєї душі в турботу про іншу людину, це означає, що в неї не все благополучно, бо зростає байдужа людина, яку не бентежать ані людське горе, ані нещастя. Моральні чесноти людини виростають насамперед з її любові до інших людей, а також з праці, яка дає їм користь. Мудрі ті батьки і педагоги, які постійно замислюються над тим, що є джерелом радощів і щастя для їхніх дітей.
Найдорожчим людським багатством В.Сухомлинський називав щастя творення радості для людей і закликав батьків запалювати в дитячих душах вогники людяності, щастя і добра. Він переконував дорослих, що чим менше буде у світі зла, тим меншою буде небезпека для морального щастя і благополуччя дітей.
Сучасні дослідження в галузі морального виховання дошкільників засвідчують, що поведінка сучасних дітей у ситуаціях морального вибору в цілому егоїстично спрямована. Переважна більшість дошкільнят проявляють неуважність і байдуже ставлення до людей, які їх оточують, у випадках, коли їхні дії фактично не контролюються дорослими, коли дитина сама здійснює моральний вибір. Це свідчить про те, що у виховному процесі дітей недостатньо спонукають до самостійних моральних вчинків, а у виховному арсеналі дорослих переважають педагогічні дії, які занадто регламентують поведінку дітей, не стимулюючи їхні власні активність та самостійність і обмежуючи можливості для самостійного свідомого вибору.
У Базовому компоненті дошкільної освіти передбачено комплекс завдань з формування у дошкільнят ціннісного ставлення до світу людей, бажання пізнавати їхнє життя, співпереживати, співчувати, робити добрі вчинки, що в комплексі і є вихованням початків людяності.
Сучасна дошкільна педагогіка робить особливий акцент на формуванні у дітей ціннісного ставлення до світу людей, розвитку їхньої людяності на емоційному компоненті — бажанні пізнавати людей, розуміти їхні емоції та почуття, рахуватися з їхніми інтересами, вміти співчувати, співпрацювати, проявляти чуйність, турботу про менших дітей.
Все це базується на свідомій активності самої дитини, її самопочуттях, переживаннях, відчуттях у різноманітних соціальних ситуаціях її самореалізації і саморозвитку.
Становлення людяності по-справжньому відбуватиметься тоді, коли дитина відчуватиме, що її серце аж заходиться, а очі світяться від радості і гордості за свої власні добрі справи, зроблені для інших людей.
У Базовій програмі розвитку дитини дошкільного віку "Я у Світі" людяність розглядається як базова моральна якість дошкільника поряд із працелюбністю, справедливістю, відповідальністю.
У сучасній енциклопедичній літературі людяність визначається в контексті гуманізму, гуманності, співчуття до людей, надання їм допомоги.
Оскільки людина — соціальна істота, то | людяність — це вимога до її поведінки в соціумі.
У життєвому і психологічному значенні людяність як якість та істотна властивість людини включає: альтруїзм (доброту); моральність — сукупність життєвих правил поведінки, що реалізують альтруїзм та придушують егоїзм; волю, як душевну силу, що реалізує альтруїстичну і моральну поведінку в боротьбі з власним і чужим егоїзмом. Без кожної з цих складових людяність не може існувати як реальна життєва сила, а найбільшою загрозою для неї є егоїзм.
Великий гуманіст В. О. Сухомлинський закликав усіх виховувати в собі людину і переконував, що УЧИТИСЯ НА ЛЮДИНУ ТРЕБА ВСЕ ЖИТТЯ.